Tisk

Tiskové zprávy

  • NFF 2019 - PM 02

  • Do 16. Nisa Film Festivalu bylo přihlášeno více než 600 snímků (01.02.2019)

    

   Od 7. do 12. května 2019 se v trojzemí u řeky Nisy koná 16. ročník Nisa Film Festivalu. Organizátorům bylo letos do kina Kunstbauerkino v Großhennersdorfu doručeno více než 600 přihlášek hraných, dokumentárních a krátkých filmů, které se tak ucházejí o místo v jedné ze tří soutěží a rozličných filmových řadách, jakož i o celkem osm sošek Ryb z Nisy. Oceněny budou kromě nejlepších příspěvků v každé kategorii mj. i nejlepší herecký výkon, nejlepší scénografie a rozdány budou i ceny publika. Kromě toho bude udělena speciální cena filmu z celého programu festivalu, který se věnuje porozumění mezi sousedícími zeměmi Německem, Polskem a Českou republikou. Mezi doručenými příspěvky se kromě produkcí z Německa, Polska a Česka nacházejí mj. příspěvky studentů nejrůznějších vysokých škol, ale také koprodukce místních filmařů s partnery z Finska, Švédska, Íránu, Argentiny, Peru, Konga nebo Indie. Jaké filmy budou do programu festivalu zařazeny, bude rozhodnuto do poloviny března.

   Tři země, jeden festival! Od roku 2004 nabízí Nisa Film Festival fórum pro mladé filmové tvůrce z Německa, Polska a České republiky a publiku sousedních zemí představuje etablované filmy a režiséry. Každý ročník se kromě toho zaměřuje na jedno stěžejní téma: V důležitém volebním roce 2019 bude pozornost festivalu věnována tématu „Homo politicus“. V centru zájmu bude kinematografické zpracování historického a politického vývoje posledních let, a to z pohledu protagonistů, které je třeba rozpoznat. Zvláštní a jedinečný je na Nisa Film Festivalu jeho trinacionální charakter přesahující jednotlivé žánry s přeshraničními filmovými představeními a zhruba dvaceti promítacími místy podél řeky Nisy a bohatým doprovodným programem s výstavami, autorským čtením, koncerty a večírky, který je organizován společně s kooperačními partnery ve všech třech zemích. Mezi hlavní body programu festivalu patří tentokrát kromě více než stovky filmů též slavnostní zahájení s koncertem česko-německého kvarteta „UMFYR“ konané dne 7. května v Divadle Gerharta Hauptmanna v Žitavě, vystoupení skupiny „Yellow Sisters“ dne 8. května v Kulturfabrik v Mittelherwigsdorfu nebo tradiční festivalová party se Sarah Olivierovou z Francie a DJ Theo Straylightem dne 11. května v kině Kunstbauerkino v Großhennersdorfu.

   Aktuální informace naleznete on-line na adrese www.neissefilmfestival.net.

   Imprese z 15. Nisa Film Festivalu ke stažení naleznete na adrese www.dropbox.com/sh/n5n6gm6jtiyl1u6/AAC5tuagjEcPAsvwV_8GqZcVa


    

    • NFF 2018 - Laureáti

     Ryby z Nisy znají své majitele: Ocenění v rámci 15. ročníku Nisa Film Festivalu jsou rozdána

     V neděli skončí v česko-německo-polském trojzemí 15. Nisa Film Festival. Trinacionální filmový svátek představil letos na 19 promítacích místech více než 120 snímků ve třech soutěžních kategoriích a rozličných filmových řadách spolu s bohatým doprovodným programem, který zahrnoval mj. výstavy, koncerty, workshop a odbornou konferenci. Již v sobotu byly na slavnostním předávání cen v Městském domě kultury v polském Zhořelci rozdány „ryby z Nisy“, filmová ocenění z dílny Andrease Kupfera ze Strahwalde.

     Filmová cena Nisa saské ministryně kultury s dotací 5 000 eur, kterou již podruhé sponzoruje Saské ministerstvo pro vědu a umění, získal snímek „Nina“ Juraje Lehotského, vzniklý v česko-slovenské koprodukci. Porota, ve které letos zasedli Marisa Winter, fotografka a kameramanka (D), Ela Wtulich, programová ředitelka filmového festivalu a kurátorka (PL) a režisér Štěpán Altrichter (CZ), vybírala z celkem devíti snímků v kategorii celovečerních hraných filmů, kde byly zastoupeny vždy tři české, polské a německé snímky. Vítězný snímek je intimním dramatem o bojovné dívce, která je zároveň zrovna tak zranitelná a křehká jako miniaturní svět, který si stvořila v zahradním domku. 

     Cenu za nejlepší herecký výkon, jejímž sponzorem je deník Sächsische Zeitung, získala Barbara Auer za roli ve snímku „Vakuum“ režisérky Christine Repond. Auerová zde představuje ženu, která během příprav na oslavu 35. výročí svatby zjistí, že je HIV pozitivní a že ji její manžel léta podváděl s prostitutkami. 

     Cenu za nejlepší scénografii, jejímž sponzorem je město Görlitz, udělila porota Radosławu Zielonkovi za práci na polském snímku Cicha noc“ (Tichá noc) režiséra Piotra Domalewského.

     „Familienleben“ (Rodinný život) Rosy Hannah Ziegler je vítězem v soutěži dokumentárních snímků; sponzorem ceny je město Žitava. Režisérka ve svém snímku obezřetně a s respektem sleduje všední dny rodiny, zaznamenává jejich peněžní tíseň i práci na statku, problémy v jejich vztazích, jejich sny a touhy. Porota soutěže dokumentárních snímků zasedla ve složení Dunja Bialas (D), redaktorka on-line filmového magazínu „artechock“, Diana Tabakov (CZ), vedoucí akvizic a programová ředitelka mezinárodní platformy a Adam Ślesicki (PL), předseda představenstva filmové nadace „Filmstiftung Władysław Ślesicki“ a ředitel DOC LAB POLEN.

     Ocenění za nejlepší krátký film získal snímek „Him & Her“ Nathalie Lamb, animovaná stop motion o dvojici, která má vztah na dálku: Během telefonátu sní on o tom, že budou žít v domě v koruně stromů, a jejich dům během rozhovoru roste a mění se. Ona však sní o kariéře. O udělení ceny, jejímž sponzorem je Studentská rada Vysoké školy Zittau/Görlitz (Studierendenrat der Hochschule Zittau/Görlitz), rozhodovali polský režisér Sabin Kluszczyński, český producent Petr Horák a Juliane Fuchs, autorka, producentka a kurátorka filmů, TV a festivalů z Německa.

     Speciální cenu Saského filmového svazu získá každý rok snímek, který se s respektem a tolerancí přibližuje ostatním kulturám a připravuje tak cestu k dialogu. Podle názoru poroty ve složení Marta Trzeciak (kulturní manažerka a pedagožka, PL), Martin Musílek (ředitel Městského divadla ve Varnsdorfu, CZ) a Steffen Schmidt (jednatel Saského filmového svazu, D) tato kritéria nejlépe splnil dokumentární snímek „Najbrzydszy samochód świata“ (Nejošklivější auto na světě) Grzegorze Szczepaniaka. 

     Čestnou cenu Nisa Film Festivalu si letos odnesl režisér Christian Petzold. Petzold je zástupcem tzv. berlínské školy. Jako nikdo jiný dokáže z prostředí venkova i velkoměsta získat jedinečné příběhy, životní osudy lidí i velké tragédie. Od svých protagonistů si udržuje uctivý odstup, a přesto se jim přibližuje. Petzold podrobně probírá rozpory lidského bytí. Je mužem ze Západu, který točí filmy o Východu v perspektivě společné minulosti. 

     Také názor publika nás zajímal: Cenu publika za nejlepší celovečerní film si odnesl izraelsko-německý dokumentární snímek „Muhí“ autorů Riny Castelnuovo-Hollander a Tamira Eltermana, nejoblíbenějším krátkým snímkem se stal „Wolka“ polského autora Radosława Dąbrowského.

     16. ročník Nisa Film Festivalu se uskuteční ve dnech 7.–12. května 2019. 


     Laureáti 15. ročníku Nisa Film Festivalu přehledně:

     Filmová cena Nisa saské ministryně kultury za nejlepší celovečerní hraný film (sponzor: Saské ministerstvo pro vědu a umění)
     „Nina“ Juraje Lehotského (SK/CZ)
     dotace: 5 000 eur
      
     Nejlepší herecký výkon (sponzor: Sächsische Zeitung)
     Barbara Auer za roli ve snímku „Vakuum“ režisérky Christine Repond (D)
     dotace: 600 eur
      
     Nejlepší scénografie (sponzor: Stadt Görlitz)
     „Cicha noc“ (Tichá noc) Piotra Domalewského, scénograf: Radosław Zielonka (PL)
     dotace: 1 000 eur
      
     Nejlepší dokumentární snímek (sponzor: Stadt Zittau)
     „Familienleben“ (Rodinný život) Rosy Hannah Ziegler (D)
     dotace: 1 000 eur
      
     Nejlepší krátký film (sponzor: Studierendenrat der Hochschule Zittau/Görlitz)
     „Him & Her“ (Ona a on) Nathalie Lamb (D)
     dotace: 1 000 eur
      
     Speciální cena Saského filmového svazu
     „Najbrzydszy samochód świata“ (Nejošklivější auto na světě) Grzegorze Szczepaniaka (PL)
     dotace: 1 000 eur
      
     Cena publika za nejlepší celovečerní snímek (sponzor: ZVON)          
     „Muhi – Generally Temporary“ autorů Riny Castelnuovo-Hollander a Tamira Eltermana (IL/D)
     dotace: 1 000 eur
      
     Cena publika za nejlepší krátký film (sponzor: Nisa Film Festival)
     „Wolka“ Radosława Dąbrowského (PL)
     dotace: 500 eu


     Obrázky ke všem oceněným filmům jsou k dispozici ke stažení na adrese: 
     https://www.dropbox.com/sh/1oi7mm4eoupb16r/AADm8iDo9Dk8mqYyapTAiG_sa?dl=0 

      

Ke stažení

Fotografie

 

Die Festivalleitung des Neiße Filmfestival

screen-s/w oder print-col
(© Hannes Rönsch)

 

Ola Staszel

screen-s/w oder print-col
(© Hannes Rönsch)

 

Antje Schadow

screen-s/w oder print-col
(© Hannes Rönsch)

 

Andreas Friedrich

screen-s/w oder print-col
(© Hannes Rönsch)

 

Das Team des Neiße Filmfestival 2017

Bild 1 | Bild 2
(© Hannes Rönsch)

 

Die Neiße-Fische 2016

print-col
(© Hannes Rönsch)

 

Filmprojektor bei der Eröffnung des Neiße Filmfestival 2010

print-col
(© Hannes Rönsch)

Grafika

Das Plakat des Neiße Filmfestival 2018

RGB | RGB, Quadrat | CMYK | CMYK, Quadrat
(© KunstBauerKino e.V.)

Logo

 

Das Logo des Neiße Filmfestival 2017

V tiskových zprávách lze logo NFF použít bez předchozí domluvy.

Jakékoli další použití je nutné s Nisa Film Festivalem projednat. 

schwarz-weiß | CMYK | transparent-weiß
(© KunstBauerKino e.V.)


Weiteres Bildmaterial gibt es via Dropbox zum Download...

 

Falls nicht anders angegeben, verwenden Sie bitte bei Bildmaterial immer folgenden Copyright-Hinweis: © Neiße Filmfestival.